Dopalacze

Dopalacze

Na pewno każdy z Was słyszał o dopalaczach. Wbiły się na Polski rynek kilka lat temu w atmosferze oburzenia i bezradności prawa. Na pewno słyszeliście też o ich ofiarach, ludziach którzy skusili się na zakup, aby poznać nowe doznania. Czym są dopalacze?
Dopalacze to substancje chemiczne, mające mieć wpływ na organizm podobny do działania narkotyków. Ponieważ narkotyki są w Polsce zabronione, twórcy dopalaczy sprzedają swój produkt obchodząc prawo. Ponieważ ustawy ściśle określają, czym jest narkotyk, twórcy dopalaczy robią podobny produkt, ale modyfikują mu trochę skład chemiczny. Wtedy nie podlega on ustawie. Jeśli prawo się zmienia, skład jest ponownie modyfikowany. Zmiany prawne nie nadążają po prostu na kreatywnością producentów dopalaczy.
Niestety, o ile większość narkotyków jest widocznie szkodliwa dopiero po zażywaniu regularnie większych ilości, o tyle dopalacze z wciąż modyfikowanym składem mogą zawierać wszystko. Produkt ten zbiera w związku z tym co chwila nowe ofiary. Oczywiście nie powinno tak być, sytuacja pokazuje bezsilność prawa. Jednak, czy ofiary dopalaczy powinny być ratowane z naszych podatków?
Jest to zbędnym wydatkiem z budżetu państwa. Osoby sięgające po dopalacze doskonale znają ryzyko ich zażycia, mimo to decydują się zaryzykować swoim zdrowiem, a nawet życiem. Jeśli mają w sobie tyle głupiej odwagi, powinny również znać jej konsekwencje – koszty ewentualnego leczenia ponosi sam zażywający. Środki, które idą na pomoc ofiarom dopalaczy, mogłyby być zużyte na pomoc prawdziwym ofiarom wypadków – tych, które naprawdę chcą żyć i o swoje życie dbają.